تاثیر دارو در دام و طیور بر میزان تولیدات نیازمند بازنگری است

اصفهان- ایرنا- مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: استفاده دارو برای دام و طیور علاوه بر بحث درمان باید تأثیر آن بر میزان تولیدات مورد بازنگری قرار گیرد.

شهرام موحدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با انتقاد از این که در طرح تحول سلامت، حوزه دامپزشکی دیده نشده است، افزود: نقش بی‌بدیل دامپزشکی در سلامت جوامع انسانی غیرقابل‌انکار است.

وی اظهارداشت : این در حالی است که فقط  در یک سال گذشته دامپزشکی استان با نظارت و برنامه‌های متنوع مانع ورود بیش از ۵۰۰ هزار کیلوگرم انواع گوشت فاسد به سطح شهر شد که در صورت ورود می‌توانست آسیب‌های زیاد برای سلامت شهروندان بزند.

وی خاطرنشان کرد :  بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان سخت‌ترین نوع بیماری‌هاست و خط مقدم مبارزه با این بیماری‌ها سازمان دامپزشکی است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه این منطقه در بسیاری از شاخص‌ها همچون تولید و پرورش بوقلمون و مرغ گوشتی، تخم‌گذار، تولید شیر و عسل در کشور رتبه برتر را داراست، تصریح کرد: در این استان با حجم بالای تولید، بدون شک کنترل و نظارت بر بیماری‌ها بسیار سخت و ضروری است.

موحدی اضافه کرد : درمان بیماری‌های حاصل از مصرف گوشت‌های فاسد هزینه‌های زیادی را می‌تواند به حوزه بهداشت وارد کند که در شرایط اقتصادی فعلی و تحریم‌های پیش رو اهمیت کار این حوزه را به نمایش می‌گذارد.

وی حیطه ورود و اعمال نظارت این نهاد را در سراسر جهان ایمنی غذا از مزرعه تا سفره دانست اما این وظیفه در کشور ما از مزرعه تا کارخانه به عهده دامپزشکی است و پس‌ از آن دانشگاه علوم پزشکی مسئولیت دارد.

وی بیان کرد :  گستره‌ای که دامپزشکی با آن روبرو است دارای وسعتی است که فعالیت را به مشکلاتی روبرو می‌کند اما توانسته‌ایم مطابق استانداردها و حتی فراتر از آن اعمال‌نظر داشته باشیم.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد : در یک سال گذشته ۱۸ میلیون دلار صادرات محموله‌های فرآوری شده از دامپزشکی اصفهان صورت گرفت که این آمار صادرات در شرایط حاضر با توجه به ایجاد اشتغال و نداشتن هیچ مشکلات زیست‌محیطی بسیار حائز اهمیت است.

موحدی صادرات محصولاتی که پیش‌تر از این ضایعات به‌حساب می‌آمده و امروز با فرآوری تبدیل به محصولی برای صادرات شدند در شرایط تحریم را جهاد اقتصادی و نماد عینی اقتصاد مقاومتی برشمرد.

او در مورد میزان استاندارد بودن محصولات صادراتی از استان اصفهان گفت: روند صادرات محصولات دام و طیور به‌گونه‌ای است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد و در این حوزه اصفهان تاکنون هیچ محصول صادراتی نداشته که به جهت نداشتن استاندارد لازم برگشت داشته باشد.

وی اظهارداشت: ایجاد آزمایشگاهی با تجهیزات کامل در استان اصفهان را ضروری ذکر کرد و افزود: در زمان حاضر اصفهان از لحاظ آزمایشگاهی پشتیبان استان‌های همجوار است.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان از کمبود فضا برای آزمایشگاه‌های حوزه دامپزشکی خبر داد ، گفت : برنامه‌ریزی برای ایجاد آزمایشگاه ملی و منطقه‌ای در استان صورت گرفت تا بتوانیم معین استان تهران باشیم.
موحدی اضافه کرد: عامل اصلی مشکلات و کمبودهایی که در حوزه دامپزشکی استان شاهد هستیم ریشه در کمبود نیروی انسانی دارد چراکه اکنون ۵۰ درصد پست‌های سازمانی دامپزشکی استان خالی است.

the writer

پاسخی بگذارید

نشانی پست‌الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

معرفی ۱۲۹ دارو برای درمان بیمارهای دام و طیور

پ فوریه 6 , 2020
لیست داروهایی که برای درمان دام و طیور استفاده می شود معرفی ۱۲۹ دارو برای درمان بیمارهای دام و طیور نام دارو درمان و نحوه مصرف * آمپروکوکس20- آمپرولیوم 20% به صورت پورد محلول در آب، پیشگیری ودرمان کوکسیدیوزدر طیور و نشخوارکننده * ارس مولتی ویت، مولتی ویتامین به صورت […]

ارتباط با سندیکا

  • آدرس| تهران خیابان سپهبد قرنی اراک شرقی پلاک 16 طبقه سوم|
  • دفتر: () 88837825 (021)
  • فکس: () 88316653 (021)
  • Email: vpmsyn@gmail.com
  • Website: www.irvpm-syn.ir
1
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Powered by