واکسن و دارو بخش دام، طیور و آبزیان تامین است

تهران – ایرنا – معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: امروز مشکلی در تامین واکسن و داروهای مورد نیاز دام، طیور و آبزیان نداریم و تولیدات روز افزون فرآورده های خام دامی خود تایید کننده این موضوع است.

«قاسم رضائیان زاده » روز شنبه در نشست خبری رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره ادعای برخی در ارتباط با اینکه کشور در تامین دارو و واکسن دچار مشکل است، افزود: ابتدای تحریم ها تاکنون حدود ۸۰۰ میلیون دلار مواد اولیه واکسن و دارو دام، طیور و آبزیان برای کارخانه های تولیدی وارد کشور شده است.

وی اظهارداشت: وجود واکسن منجر به کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شده به طوری که یکی از ابزار اصلی کنترل این بیماری واکسن های آنفلوانزای پرندگان است که از خارج کشور تامین می شود.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: همچنین در زمان تحریم ها توانستیم واکسن بیماری تب برفکی مورد نیاز کشور را  پس از سالها کنترل کنیم، زیرا بعد از سالها کمبود واکسن، در یک تا دو سال گذشته کمبودی از لحاظ این واکسن نداشتیم.

وی با بیان اینکه در کنار واردات دارو و واکسن،  توسعه صنعت واکسن سازی در کشور فراهم شده، گفت: اکنون  راه اندازی خط تولید واکسن پی پی آر در کشور، موجب شد تا همه نیاز کشور بعد از سالها کمبود در سال گذشته و امسال تامین شود.

رضائیان زاده،  توسعه خط تولید واکسن تب برفکی ، صدور موافقت اصولی سه تا پنج خط تولید واکسن طیور در مدت یک تا  دو سال آتی که بتواند کمبود ۷۰ درصدی واکسن های طیور کشور را تامین کند، توسعه تولید داروهای گیاهی و همچنین تولید سید و بذر واکسن را از اولویت ها در این بخش برشمرد.

وی اضافه کرد: براساس دستیابی به این اقدامات به طور حتم بین سه تا پنج سال آینده، کاهش وابستگی کشور به واردات مواد اولیه واکسن و دارو دام، طیور و آبزیان را مشاهده خواهیم کرد.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور پیرامون همکاری با شرکت های دانش بنیان افزود: امروز با وجود تحریم ها به طور حتم با  برنامه ریزی و همکاری تولید کنندگان و شرکت های دانش می توانیم در مسیرهای مهمی گام برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *