تحریم بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی را کندتر و هزینه‌برتر می‌کند

تحریم بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی را کندتر و هزینه‌برتر می‌کند

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران گفت: تحریم جدید امریکا بر علیه بانک مرکزی تامین نهاده‌های کشاورزی و صنایع غذایی را برای کشور ما کندتر و هزینه‌برتر خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، غلامعلی فاروغی با بیان اینکه هنوز قضاوت در مورد میزان و چگونگی اثر تحریم بانک‌ مرکزی بر بخش کشاورزی و غذا زود است، اظهار کرد: نمی‌توان میزان و سطح اثر تحریم‌های جدید امریکا بر بخش کشاورزی و صنایع‌غذایی پیش‌بینی کرد، اما قطعا مشکلات در بخش کشاورزی و غذا کشور را بیشتر خواهد کرد.

وی ادامه داد: بر اساس قوانین بین‌المللی نباید در هیچ شرایطی برای تامین نهاده‌های کشاورزی، غذایی و دارویی کشورها مشکل ایجاد شود، اما تحریم‌های امریکا از همان ابتدا در این زمینه‌ برای ما مشکل‌ساز بوده و تحریم جدید نیز تامین این نهاده‌ها را کندتر و هزینه‌برتر می‌کند.

فاروغی افزایش هزینه تولید، کندی و محدودیت تامین نهاده‌ها و کاهش میزان تولید را از شاخص ‌های عنوان کرد که در پی‌ تحریم بانک‌ مرکزی اتفاق خواهد افتاد.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به تجربه ما در تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد کشاورزی چگونه حدود و میزان تاثیر تحریم جدید قابل پیش‌بینی نیست، گفت: میزان هزینه نقل و انتقال ارز در بانک‌ها و کشورهای مختلف متفاوت و اکنون از ۲ درصد تا ۱۶ درصد در نوسان است، باید منتظر بود و دید این بار هر کشور و بانکی چه موضعی در مقابل تحریم جدید امریکا می‌گیرد و چه تصمیمی در رویارویی با این مشکل دارد.

به گفته فاروغی؛ چگونگی و درصد همکاری کشورها و بانک‌ها پس از هر تحریم جدید امریکا بر علیه ایران مشخص نیست برخی در همان لحظه تصمیم برای قطع همکاری می‌گیرند، برخی دیگر سطح‌ همکاری خود را تغییر می‌دهند و برخی دیگر در زمان طولانی‌تری درباره نحوه همکاری خود با ایران تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه برای مواجه با این مشکل چه راهکارهای در نظر گرفته می‌شود، گفت: ما همیشه دنبال راهکار برای مشکلات ناشی از تحریم بر اقتصاد کشاورزی بوده و هستیم، اما هر راهکاری در نظر بگیریم بدون هزینه نخواهد بود.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران معتقد است؛ هر تصمیم امریکا برای ایران و هر تصمیم ایران برای امریکا هزینه‌بر خواهد بود.فاروغی یادآور شد: در حال حاضر نیز برای کاهش شدت تاثیر تحریم‌های امریکا بر تامین نهاد‌ه‌های کشاورزی و صنایع غذایی در حوزه تبادلات ارزی، بین ایران و کشورهای روسیه و ترکیه راهکارهای مطرح و اقداماتی در حال انجام است.

the writer

پاسخی بگذارید

نشانی پست‌الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تشکیل کمیته قانون تجارت برای جمع‌بندی نظرات بخش خصوصی

د سپتامبر 23 , 2019
 تشکیل کمیته قانون تجارت برای جمع‌بندی نظرات بخش خصوصی روسای کمیسیون‌های تخصصی طی نخستین نشست در دوره نهم هیات نمایندگان اتاق ایران با اشاره به تصویب کتاب اول از قانون تجارت، مقرر کردند، کمیته‌ای با حضور اساتید و حقوق‌دانان خبره و اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران که روی این موضوع […]

ارتباط با سندیکا

  • آدرس| تهران خیابان سپهبد قرنی اراک شرقی پلاک 16 طبقه سوم|
  • دفتر: () 88837825 (021)
  • فکس: () 88316653 (021)
  • Email: vpmsyn@gmail.com
  • Website: www.irvpm-syn.ir
1
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Powered by